Matmisriitused
Hannah Kent

Nad ütlesid, et ma pean surema. Nad ütlesid, et ma varastasin meeste hingeõhu ja nüüd peavad nemad võtma minu oma. Seepärast kujutlengi, et me kõik oleme küünlaleegid, küütlev-eredad tulukesed, mis värelevad pimeduses tuule ulgumise saatel, ning toa vaikuses kuulen ma samme, kohutavaid lähenevaid samme, mis tulevad, et mind ära puhuda, et saata mu elu halli suitsujoana kaugele üles. Ma kaon õhku ja öhe. Nad puhuvad meid kõiki ära, ükshaaval, kuni jääb vaid nende enda tuli, mille valguses nad näevad iseend. Kus mina siis olen?

Vahel näib mulle, et ma näen taas seda pimeduses leegitsevat talu. Vahel tunnen kopsudes talve valu ning mulle tundub, et näen ookeanis peegelduvaid leeke, seda kummalist vett, mis nii väreleb valgusest. Sel ööl oli üks hetk, kui ma tagasi vaatasin. Ma vaatasin tagasi, et leeke näha, ja kui ma oma nahka lakuksin, tunneksin sellel siiani soola maitset. Suitsu. Alati ei olnud nii külm. Ma kuulen samme.


“Matmisriitused” on 2013. aastal ilmunud Austraalia kirjaniku Hannah Kenti esimene romaan, mis pälvis kohe hulgaliselt tähelepanu ja kiitust. Romaan põhineb 1829. aastal Islandil toimunud roimalool, kus noor naine Agnes Magnúsdóttir mõisteti süüdi kahe inimese tapmises. Romaan keskendubki tema loole, nendele viimastele kuudele enne Agnese hukkamist, kui tal tuli elada vangina kohaliku taluniku Jón Jónssoni kodus, jagades tillukest badstofa’t viimase naise ja kahe peaaegu täiskasvanud tütrega.

Autor maalib erakordselt rusuva, ent samas imekauni pildi Islandi karmist loodusest, sealse talve julmusest ja elanike võitlusest ellujäämise nimel. Tema keel on täpne ja kaunis, kuid ilustamata, ning peaaegu tundub, nagu oleks ka autori loodud tekst üks neist Islandi saagadest, millele romaani tegelased nii sageli viitavad. Kuigi pärit Austraalia kirjaniku sulest, õhkab romaanist knuthamsunlikku kargust, lihtsust, mis on samas ka keerukas. Vaikust, mis on tähendusest paks.

Tõestisündinud lool põhinev „Matmisriitused” on sügavalt liigutav lugu isiklikust vabadusest; sellest, kellena näevad meid teised ja keda ise usume end olevat, ning sellest, kuidas oleme armastuse nimel valmis riskima kõigega. See on lugu isolatsioonist, usaldusest, meeleheitest, igatsusest.

Hannah Kent sündis 1985. aastal adelaide’is. teismelisena käis ta Rotary klubi stipendiumiga vahetusõpilaseks Islandil, kus kuulis esimest korda lugu agnes Magnúsdóttirist. 2011. aastal võitis tema avaldamata käsikiri austraalia romaani- võistluse. 2013. aastal ilmunud “Matuseriitused” on tõlgitud kahekümne kaheksasse keelde.

Hannah Kent on austraalia kirjandusajakirja Kill Your darlings kaasasutaja.

2017. aastal ilmus tema teine romaan “Head inimesed”.


E-raamat saadaval Apollo või
Rahva Raamatu e-poes. Kliki lingil!


Inglise keelest tõlkinud Bibi Raid
Toimetaja René Tendermann
ISBN 978-9949-597-66-6
ISBN (e-pub) 978-9949-597-68-0
336 lk, kõva köide

Hind raamatupoodides: alates 22.90
UUS HIND!
Hind kodulehelt tellides: 15€
 (lisandub saatmiskulu 3€)

Kõiki raamatuid on võimalik tellida ka otse meie kodulehelt. Selleks täida allolev vorm.

Tellimus täidetakse nädala jooksul pärast arve tasumist.

Email again:
* tärniga tähistatud väljad on kohustuslikud.